Działy: Opisy szlaków / Schroniska / Ośrodki turystyczne / Szczyty / Mapy / Panoramy / TOPR

E-gory.com -> Tatry -> Szczyty

Ciemniak 2096 m n.p.m.[1]

Ciemniak jest najdalej na zachód wysuniętym szczytem w masywie Czerwonych Wierchów. Ciemniak jest zwornikiem, z którego rozchodzą się cztery granie.

W Ciemniaku Główna Grań Tatr załamuje się o 90 stopni. Biegnąc południkowo od Tomanowego Wierchu Polskiego grań zwraca się na wschód. W kierunku północno-zachodnim odchodzi grań oddzielająca Dolinę Kościeliską od Doliny Miętusiej. Jej górną część stanowi Twardy Grzbiet. Na zachód odbija Wysoki Grzbiet, który rozdziela górną częśc Wąwozu Kraków na dwie odnogi.

Od południa Ciemniak sąsiaduje z Tomanowym Wierchem Polskim, od którego oddziela go głębokie obniżenie Tomanowej Przełęczy. Na wschodzie leży płytka Mułowa Przełęcz, za którą wznosi się Krzesanica.

Ciemniak wznosi się ponad Doliną Mułową na północnym-wschodzie, Doliną Tomanową Liptowską na południowym-wschodzie, Doliną Tomanową na południowym-zachodzie, oraz nad górną częścią Wąwozu Kraków na północnym-zachodzie.

Na Ciemniak prowadzi czerwony szlak z Doliny Kościeliskiej, który następnie kieruje się, przez pozostałe Czerwone Wierchy, ku Kasprowemu Wierchowi. Na Ciemniak można również wejść zielonym szlakiem z Doliny Kościeliskiej przez Dolinę Tomanową. Szlak ten łączy się z czerwonym szlakiem na Chudej Przełączce.

Górując nad pobliskimi dolinami Ciemniak stanowi dobry punkt widokowy, w szczególności na Tatry Zachodnie.

Bibliografia

[1] Wysokość według mapy: Tatry Zachodnie słowackie i polskie. 1:25 000, Sygnatura, Wydanie IV, Warszawa - Zielona Góra - Zakopane, 2006/2007.

Opisy szlaków

 Na Ciemniak (2096m) z Doliny Kościeliskiej przez Polanę Upłaz

 Grzbietem Czerwonych Wierchów

 

E-gory.com -> Tatry -> Szczyty


  Schematy szlaków  

schematy szlaków