Działy: Opisy szlaków / Schroniska

E-gory.com -> Góry Izerskie -> Opisy szlaków

NA STÓG IZERSKI (1107m) Z HALI IZERSKIEJ PRZEZ POLANĘ IZERSKĄ


Schronisko na Stogu Izerskim

Trasa Hala Izerska - Polana Izerska - Stóg Izerski stanowi kontynuację szlaku z Jakuszyc przez Orle na Halę Izerską. Szlaki te należą do najliczniej odwiedzanych na obszarze Gór Izerskich i śmiało można je uznać za izerski klasyk. Duży wpływ na ich popularność ma fakt, że przebiegają przez trzy schroniska: Stację Turystyczną Orle, Chatkę Górzystów oraz Schronisko na Stogu Izerskim. Również oddanie do użytku kolei gondolowej na Stóg Izerski ze Świeradowa-Zdroju oraz przywrócenie połączenia kolejowego do Jakuszyc w istotny sposób otworzyło ten obszar dla ruchu turystycznego.

schemat

Hala Izerska położona jest w obniżeniu doliny Izery, pomiędzy Wysokim i Średnim Grzbietem. Niegdyś istniała tutaj osada Gross-Iser, której największy rozkwit przypadł na lata 30-ste XX wieku. W 1945 roku mieszkańcy zostali wysiedleni. W następnych latach zabudowania osady uległy dewastacji, a ich dzisiejszym śladem są ruiny budynków, które mijamy wędrując czerwonym szlakiem. Jedynym przetrwałym obiektem jest budynek szkoły, w którym mieści się obecnie Chatka Górzystów[1].


Hala Izerska - widok na Karkonosze, Cichą Równię i Krogulca


Hala Izerska

Chatka Górzystów jest prywatnym obiektem, który oferuje noclegi i wyżywienie. Dużą popularność wśród turystów zdobyły naleśniki z jagodami serwowane w schronisku. Planując wizytę w Chatce Górzystów należy mieć na względzie, że występują przerwy w jego funkcjonowaniu, a kuchnia nie jest czynna we wszystkie dni tygodnia. Również menu oferowane w obiekcie nie ma stałego charakteru i bywa tworzone dość spontanicznie.


Chatka Górzystów

Sprzed Chatki Górzystów na Polanę Izerską prowadzi niebieski szlak. Wytyczony jest on asfaltową drogą, która za Polaną Izerskiej sprowadza do Świeradowa-Zdroju.


Hala Izerska


Początek szlaku


Chatka Górzystów


Ruiny Gross-Iser

Podejście asfaltową jezdnią na Polanę Izerską jest nieco nużące, przy czym wznosi się ono dość równomiernie. Chcąc ocenić dystans jaki nam pozostał do Polany Izerskiej, można posłużyć się w tym celu następującymi po sobie skrzyżowaniami, których jest w sumie cztery i wszystkie są w podobnej odegłości od siebie. Dzięki temu trasę Hala Izerska - Polana Izerska można podzielić na pięć odcinków. Licząc od Hali Izerskiej w kierunku wschodnim odbijają po kolei Ceglana Droga, Zielona Droga i Biała Droga. Jako ostatnie mijamy skrzyżowanie z Drogą Graniczną, która jako jedyna odbija na zachód. Dojście z Chatki Górzystów na Polanę Izerską zajmuje około 55 minut.


Na Polanie Izerskiej


Polana Izerska

Polana Izerska leży w obrębie Wysokiego Grzbietu, w obniżeniu pomiędzy Świeradowcem a Podmokłą. Na polanie znajdują się pozostałości dawnej osady, zwanej Drwale, która wyludniła się po 1945 roku.


Polana Izerska, w tle Podmokła


Polana Izerska, w tle Sine Skałki

Przez polanę przebiega Główny Szlak Sudecki, biegnący ze Świeradowa-Zdroju w kierunku Szklarskiej Poręby. Podejście na Stóg Izerski odbywa się właśnie za znakami czerwonymi, które kierują się w górę polany, a następnie odbijają w prawo i wspinają się zboczem Świeradowca. Następnie wędrując grzbietm pozostawiamy z prawej strony wyciąg narciarski, a z lewej kulminację Łużca.


Szlak powyżej Polany Izerskiej

Po minięciu Łużca czerwony szlak prowadzi przez kilkanaście minut grzbietem, by następnie skręcić w prawo i przejść trawers zboczami Stogu Izerskiego, który doprowadza do górnej stacji kolei gondolowej.


Trawers zboczami Stogu Izerskiego, w tle Karkonosze


Widok na Świeradów-Zdrój


Górna stacja kolei linowej

Kolej gondolowa ze Świeradowa-Zdroju na Stóg Izerski zostałą oddana do użytku w 2008 roku. W bezpośrednim sąsiedztwie górnej stacji, na wysokości 1060 metrów n.p.m., usytuowane jest Schronisko na Stogu Izerskim. Z okolic schroniska roztacza się rozległa na panorama na Świeradów-Zdrój i Pogórze Izerskie.


Kolej gondolowa


Schronisko na Stogu Izerskim

Ze schroniska na pobliski szczyt Stogu Izerskiego wyprowadza kamienista droga, w ślad za zielonym i żółtym szlakiem. Niegdyś na wierzchołku znajdowała się drewniana wieża widokowa. Obecnie na szczycie stoi maszt telekomunikacyjny. Stóg Izerski wraz z sąsiednim Smrekiem (1123m) stanowią zachodnie zwieńczenie Wysokiego Grzbietu.


Na Stogu Izerskim

Zielony i żółty szlak sprowadzają ze Stogu Izerskiego na Przełęcz Łącznik, za którą zielony szlak kieruje się na Smrek, zaś znaki żółte pozwalają wrócić na Halę Izerską.

E-gory.com -> Góry Izerskie -> Opisy szlaków

2013

Bibliografia

[1] Chatka Górzystów - Historia, http://www.chatkagorzystow.sudety.it/historia.htm, [dostęp: 18.08.2013].









Hala Izerska - widok na Karkonosze, Cichą Równię i Krogulca
Hala Izerska
Chatka Gózystów
Hala Izerska
Początek szlaku
Chatka Górzystów
Ruiny Gross-Iser
Hala Izerska
Na Polanie Izerskiej
Polana Izerska
Polana Izerska, w tle Podmokła
Polana Izerska, w tle Sine Skałki
Szlak powyżej Polany Izerskiej
Trawers zboczami Stogu Izerskiego
Widok na Świeradów Zdrój
Kolej gondolowa na Stóg Izerski
Górna stacja kolei na Stóg Izerski
Schronisko na Stogu Izerskim
Schronisko na Stogu Izerskim
Na Stogu Izerskim



  Schematy szlaków  

schematy szlaków