Wykorzystujemy pliki cookies w celu dostosowania treści witryny do indywidualnych preferencji danego użytkownika oraz dla celów statystycznych - usługi Google AdSense oraz Google Analytics.
Informacje szczegółowe    Pliki cookies Wyrażam zgodę
Żółty szlak ze Szczyrku na Przełęcz Karkoszczonkę. Szczyrk - Przełęcz Karkoszczonka. | e-gory.com

Działy: Opisy szlaków / Mapy

E-gory.com -> Beskid Śląski -> Opisy szlaków

NA PRZEŁĘCZ KARKOSZCZONKĘ (736m) ZE SZCZYRKU


Przełęcz Karkoszczonka

Przełęcz Karkoszczonka jest najniższym miejscem położonym w grzbiecie Beskidu Śląskiego, na odcinku od Przełęczy Salmopolskiej do Klimczoka. Grzbiet ten rozdziela dolinę Żylicy od doliny Brennicy, a przez Przełęcz Karkoszczonkę prowadzi najdogodniejsze i najłatwiejsze przejście pomiędzy tymi dolinami. Przełęcz stanowi jednocześnie granicę między pasmem Kotarza, a grupą Klimczoka i Szyndzielni, wcinając się między szczyty Beskidu i Trzech Kopców. Na polanie poniżej przełęczy funkcjonuje prywatne schronisko - Chata Wuja Toma.

schemat

Ze Szczyrku na Przełęcz Karkoszczonkę wytyczony jest żółty szlak, prowadzący doliną Wilczego Potoku, który stanowi lewobrzeżny dopływ Żylicy. Szlak wiedzie osiedlowymi drogami, a końcowe, strome podejście rozpoczyna się dopiero kilkaset metrów przed przełęczą.

Z centrum Szczyrku żółty szlak skręca w ul. Górską. Towarzyszą mu znaki zielone i niebieskie na Klimczok, przy czym niebieski szlak szybko odbija w prawo.


Szczyrk

Na wprost wznoszą się zalesione kopuły Trzech Kopców, Klimczoka i Magury. Idąc wzdłuż Wilczego Potoku mijamy, po lewej stronie, duży kompleks obiektów, w których mieści się Hotel Górski.


Widok na Trzy Kopce i Klimczok


Hotel Górski

Po około 30 minutach dochodzimy do pętli autobusowej Szczyrk Biła, skąd rozciąga się widok na Trzy Kopce i Klimczok.


Szczyrk Biła

Kilkaset metrów powyżej pętli osiągamy rozstaj szlaków, gdzie żółte znaki odbija w lewo. Po przekroczeniu niewielkiego mostku rozpoczyna się fragment stromego podejścia, które wyprowadza na Przełęcz Karkoszczonkę. Tuż przed przełęczą odchodzi szutrowa droga do Chaty Wuja Toma.


Żółty szlak ze Szczyrku na Przełęcz Karkoszczonkę


Klimczok

Przełęcz Karkoszczonka leży pomiędzy Beskidem, wznoszącym się na południu, a Trzema Kopcami, górującymi na północy. Rozdziela ona pasmo Kotarza od grupy Klimczoka i Szyndzielni. Przez przełęcz przebiega czerwony szlak z Przełęczy Salmopolskiej na Siodło pod Klimczokiem, oraz żółty szlak ze Szczyrku do Brennej.


Przełęcz Karkoszczonka

Na wschodnich zboczach opadających spod przełęczy rozciąga się widokowa polana, z której roztacza się panorama na Klimczok, Magurę, Skalite oraz Skrzyczne. Na polanie znajduje się prywatne schroinisko, zwane Chatą Wuja Toma.


Chata Wuja Toma

W ostatnich latach zostało ono rozbudowane i oprócz wyżywienia oferuje noclegi, a także organizację imprez okolicznościowych. Przy obiekcie funkcjonuje duży, letni ogródek.

E-gory.com -> Beskid Śląski -> Opisy szlaków

2014

Szczyrk
Ulica Górska
Widok na Trzy Kopce i Klimczok
Hotel Górski
Szczyrk Biła
Żółty szlak ze Szczyrku na Przełęcz Karkoszczonkę
Klimczok
Chata Wuja Toma
Przełęcz Karkoszczonka
Przełęcz Karkoszczonka  Schematy szlaków  

schematy szlaków