Działy: Opisy szlaków

E-gory.com -> Beskid Sądecki -> Opisy szlaków

NA PRZEŁĘCZ ROZDZIELA (803m) Z JAWOREK PRZEZ BIAŁĄ WODĘ


Panorama ze szlaku na Przełęcz Rozdziela

Wąwóz Białej Wody zwany Wąwozem Międzyskały jest jedną z ważniejszych atrakcji krajobrazowych i turystycznych leżących w obrębie Beskidu Sądeckiego oraz Pienin. Najwartościowsze przyrodniczo obszary wąwozu wchodzą w skład rezerwatu ''Biała Woda''. Wąwóz stanowi naturalną granicę pomiędzy Beskidem Sądeckim, a Małymi Pieninami.

schemat

Żółty szlak na Przełęcz Rozdziela ma swój początek w centrum wsi Jaworki, przy postoju busów. Na placu zaczyna się także czerwony szlak prowadzący w kierunku Obidzy. Centrum wsi Jaworki położone jest kilkaset metrów powyżej wylotu Wąwozu Homole, skąd dojście zajmuje około 5 minut. Z placu widoczne są skalne formacje Wąwozu Homole wybijające się ponad drzewami.


Jaworki

Żółty szlak na Przełęcz Rozdziela prowadzi z placu asfaltową drogą, która przewija się szybko ponad potokiem Grajcarek. Przez kilkaset metrów szlaki żółty i czerwony wznoszą się razem równomiernie asfaltową jezdnią, po czym znaki czerwone odbijają w lewo ku Obidzy. Żółty szlak dalej łagodnie prowadzi ku górze mijając coraz rzadsze zabudowania. W oddali wyłaniają się skalne iglice wznoszące się ponad Białą Wodą. Po dojściu do niewielkiego parkingu kończy się asfalt, a szlak odbija nieco w prawo dochodząc do szumiącego potoku Białej Wody. Odtąd szlak prowadzi równolegle do potoku. Po kilku minutach szlak dociera do początku rezerwatu, gdzie znajdują się kasy biletowe.


W Wąwozie Międzyskały - Smolegowa Skała

Za kasami szlak prowadzi dnem Wąwozu Międzyskały mijając wkrótce Czubatą Skałę, a następnie Smolegową Skałę, niezwykle efektown3 skalne iglice, które wystrzeliwują na wysokość kilkudziesięciu metrów ponad potok. Wapienne skały iglic w bardzo malowniczy sposób komponują się z porastającymi je drzewami i trawami. Po kilkunastu minutach od początku rezerwatu szlak mija niewielki wodospad na Białej Wodzie.


Kaskada na Białej Wodzie

Na dalszym odcinku szlak biegnie pośród hal, na których powadzony jest wypas owiec. Na końcu wąwozu droga dociera do rozległej polany, na której składowane jest drewno. Biała Woda zmienia tutaj swój kierunek odbijając ostrym łukiem ku północy. Żółty szlak po przekroczeniu potoku, pozostawia go po lewej stronie, samemu podrywając się zdecydowanie ku górze. Rozpoczyna się tutaj około półgodzinne, strome podejście na przełęcz.


Panorama ze szlaku na Przełęcz Rozdziela

Szlak przecina górską łąkę wznoszącą się ponad Białą Wodą. Z każdym przebytym metrem, w kierunku zachodnim otwiera się coraz bogatsza panorama na pasmo Małych Pienin, Pasmo Radziejowej oraz dolinę potoku Grajcarek. Szlak cały czas prowadzi górską łąką, dzięki czemu efektowna panorama towarzyszy nam bez przerwy aż do osiągnięcia grzbietu.


Na szlaku

Żółty szlak osiąga grzbiet kilkadziesiąt metrów powyżej łagodnego siodła Przełęczy Rozdziela. Grzbietem biegnie granica państwa oraz niebieski szlak, który odbija w lewo ku Wielkiemu Rogaczowi, zaś w prawo ku Wysokiej (Wysokie Skałki).


Przełęcz Rozdziela

Leżące poniżej siodło przełęczy stanowi naturalną granicę pomiędzy Beskidem Sądeckim, a Małymi Pieninami. Przy rozstaju szlaków znajduje się tablica z mapą Beskidu Sądeckiego.

E-gory.com -> Beskid Sądecki -> Opisy szlaków

2005









  Schematy szlaków  

schematy szlaków