Działy: Opisy szlaków / Atrakcje / Ośrodki turystyczne / Schroniska / Szczyty / Mapy / Panoramy

E-gory.com -> Karkonosze -> Szczyty

Kopa 1377 m n.p.m.[1]

Kopa wznosi się na północno-wschodnim krańcu Równi pod Śnieżką. Wschodnie zbocza opadają stromo do Kotła Łomniczki i poprzecinane są licznymi śladami po spływach gruzowych.

Na wierzchołek Kopy nie prowadzi żaden szlak, natomiast kilkadziesiąt metrów poniżej, w kierunku zachodnim, położona jest górna stacja wyciągu krzesłekowego z Karpacza. Obok stacji wyciągu znajduje się również niewielki bar.

Obecny wyciąg został wybudowany w 1959 roku i był pierwszym w polskich Sudetach. Jest to wyciąg jednoosobowy i pokonuje 530 metrów różnicy wzniesień. W planach jest zastąpienie wysłużonego wyciągu nową, czteroosobową kanapą oraz przebudowa górnej stacji wyciągu, która ma nawiązywać architektonicznie do obserwatorium oraz restauracji na Śnieżce[2][3].

Obok gónej stacji kolei przebiega znakowana na czarno Śląska Droga z Karpacza na Śnieżkę.

Z okolic Kopy roztacza się efektowny widok na położony poniżej Karpacz, Kotlinę Jeleniogórską oraz piramidę Śnieżki.

Bibliografia

[1] Wysokość według mapy: Karkonosze. 1:30 000, ExpressMap Polska Sp. z o.o., Warszawa 2005.
[2] Modernizacja Kolejki Linowej na Kopę, http://www.karpacz.net/news/wiadomosci/artykul/modernizacja-kolejki-linowej-na-kope/, [dostęp: 16.09.2014].
[3] Coraz bliżej do przebudowy kolejki linowej na Kopę, http://http://www.jelonka.com/news,single,init,article,38216, [dostęp: 16.09.2014].


Opisy szlaków

  Karpacz - Biały Jar - Śnieżka (Na Śnieżkę Śląską Drogą)

 

E-gory.com -> Karkonosze -> Szczyty

  Schematy szlaków  

schematy szlaków