Działy: Opisy szlaków / Atrakcje / Ośrodki turystyczne / Schroniska / Szczyty / Mapy / Panoramy

E-gory.com -> Karkonosze -> Schroniska

Schronisko Samotnia

Schronisko Samotnia stoi nad brzegiem Małego Stawu na wysokości 1195 metrów n.p.m. Spośród innych karkonoskich schronisk Samotnia wyróżnia się bardzo efektowną achitekturą, w której najbardziej charakterystyczny element stanowi wieżyczka wieńcząca elewację od strony ścieżki ze Strzechy Akademickiej.

Samotnia ma niezwykle bogatą historię. Wzmianki o budzie pasterskiej pochodzą już z 1670 roku[1]. Budy nad Małym Stawem zlokalizowane były pierwotnie w innych miejscach niż obecne schronisko. Dopiero budynek zbudowany w 1883 roku został postawiony na miejscu dzisiejszej Samotni. W późniejszych latach schronisko było wielokrotnie rozbudowywane. Dzisiejszy kształ uzyskało po rozbudowie w 1934 roku[2].

W 1966 roku kierownikiem Samotni został Waldemar Siemiaszko. Pod jego kierownictwem obiekt został poddany gruntownej modernizacji, zyskując między innymi biologiczną czoszczalnię ścieków oraz olejowy system ogrzewania. Waldemar Siemaszko kierował Samotnią do 1994 roku, kiedy zginął w wypadku samochodowym[2].

Schronisko ma 50 miejsc noclegowych, w pokojach 2,3,4,5,6,7 oraz 10- osobowych. Pokoje wyposażone są w umywalki[3].

Przez Kocioł Małego Stawu przebiega niebieski szlak z Karpacza Górnego na Śnieżkę. Przy niebieskim szlaku, poniżej Samotni, znajduje się Domek Myśliwski. Powyżej Samotni, na grzbiecie Złotówki, zlokalizowana jest Strzecha Akademicka.

Bibliografia

[1] Czerwiński Janusz, Mazurski Krzysztof R., Karkonosze, Wydawnictwo Sport i Turystyka, Warszawa 1992.
[2] Schronisko PTTK Samotnia, http://www.samotnia.com.pl/?d=3, [dostęp: 13.07.2013].
[3] Schronisko PTTK Samotnia, http://www.samotnia.com.pl/?d=4, [dostęp: 13.07.2013].

Opisy szlaków

  Karpacz - Świątynia Wang - Polana - Mały Staw - Strzecha Akademicka - Śnieżka (Na Śnieżkę niebieskim szlakiem)

 E-gory.com -> Karkonosze -> Schroniska

  Schematy szlaków  

schematy szlaków