Działy: Opisy szlaków / Schroniska

E-gory.com -> Góry Izerskie -> Schroniska

Schronisko Wysoki Kamień

Schronisko położone jest na szczycie Wysokiego Kamienia, który wznosi się na wysokość 1058 metrów n.p.m. Jest to prywatne schronisko zbudowane przez rodzinę Gołbów ze Szklarskiej Poręby. Teren, na którym położone jest schronisko został kupiony przez prywatnych właścicieli w 1996 roku[1].

Historia obiektów na Wysokim Kamieniu sięga 1837 roku, kiedy rodzina Schaffgotschów zbudowała drewniane schronisko. W 1875 roku obok schroniska dobudowano wieżę widokową. W 1882 roku schronisko spłonęło jednak zostało szybko odbudowane. Po II Wojnie Światowej obiekt stopniowo popadał w ruinę i został rozebrany w 1963 roku[1].

Obecne schronisko zostało zbudowane od podstaw przez nowych właścicieli. W schronisku działa bufet, natomiast obiekt nie oferuje jeszcze miejsc noclegowych.

Wierzchołek Wysokiego Kamienia zwieńczony jest niewielkimi skałkami, z których rozciąga się efektowna panorama obejmująca Karkonosze, Góry Izerskie, Kotlinę Jeleniogórską, Rudawy Janowickie.

Przez Wysoki Kamień przebiega Główny Szlak Sudecki ze Świeradowa Zdroju do Szklarskiej Poręby. Inne dojście na Wysoki Kamień prowadzi żółtym szlakiem z Zakrętu Śmierci przez Czarną Górę.

Bibliografia

[1] Schronisko Wysoki Kamień - Historia, http://www.wysokikamien.com.pl/pl/historia.html, [dostęp: 18.08.2013].  

Opisy szlaków

Szklarska Poręba Górna - Wysoki Kamień

 

\E-gory.com -> Góry Izerskie -> Schroniska


  Schematy szlaków  

schematy szlaków