Wykorzystujemy pliki cookies w celu dostosowania treści witryny do indywidualnych preferencji danego użytkownika oraz dla celów statystycznych - usługi Google AdSense oraz Google Analytics.
Informacje szczegółowe    Pliki cookies Wyrażam zgodę
Góry Izerskie | Stacja Turystyczna Orle | e-gory.com

Działy: Opisy szlaków / Schroniska

E-gory.com -> Góry Izerskie -> Schroniska

Stacja Turystyczna Orle - Schronisko Orle

Stacja Turystyczna Orle znajduje się w miejscu dawnej osady szklarskiej Karstal. Stacja zajmuje polanę nad potokiem Kamionek, której zachodnie ograniczenie stanowi szczyt Granicznik.

Hutę szkła Karlstal założono w 1754 roku. Hutę założyła rodzina Preusslerów na polecenie Karla Gottharda Schaffgotscha, od którego pierwszego imienia wzięłą swoją nazwę. Huta funkcjonowała do końca XIX wieku. Ostatnie informacje o działalności hury datowane są na wiosnę 1891 roku. Po zamknięciu huty część zabudowań została rozebrana[1].

Przed II Wojną Światową, w połowie lat 30-stych, na terenie dzisiejszej Stacji Orle zostały wybudowane dwa budynki straży granicznej i straży celnej. Osada zamieszkiwana była do 1945 roku, kiedy jej mieszkańców przesiedlono do Szklarskiej Poręby. Dawny administracyjny budynek huty szkła został przejęty przez Nadleśnictwo Szklarska Poręba, natomiast WOP zajął obiekty niemieckich urzędników celnych[1].

Obecnie w ramach Stacji Turystycznej Orle, w zabytkowym budynku huty mieści się bufet schroniska. Miejsca noclegowe znajdują się w dawnej strażnicy WOP, a także w wyremontowanym budynku nad potokiem Kamionek. Schronisko oferuje pokoje zarówno z własnymi łazienkami, jak i z łazienkami zbiorczymi[2][3].

W pobliżu osady Orle znajduje się most na Izerze, stanowiący dogodne przejście między Polską i Czechami. Przez Orle przebiegają szlaki piesze, rowerowe oraz narciarskie trasy biegowe.

Najszybsze piesze dojście z Jakuszyc stanowi czerwony szlak przez tzw. Samolot. Z Jakuszyc można dostać się na Orle również okrężną, asfaltową drogą przez Jagnięcy Jar. Z Harrachova na Orle prowadzi szlak zielony.

Bibliografia

[1] Wiater Przemysław, Osada Szklarska Poręba-Orle w Górach Izerskich, Agencja Wydawnicza CB, Warszawa 2012.
[2] Cennik, http://www.orleizerskie.pl/pl/213/cennik.html, [dostęp: 18.08.2013].
[3] Schronisko, http://www.orleizerskie.pl/pl/126/schronisko.html, [dostęp: 18.08.2013].

Opisy szlaków

 Polana Jakuszycka - Orle - Chatka Górzystów /Hala Izerska/

 E-gory.com -> Góry Izerskie -> Schroniska


  Schematy szlaków  

schematy szlaków