Działy: Opisy szlaków / Atrakcje / Ośrodki turystyczne / Schroniska / Szczyty / Mapy / Panoramy

E-gory.com -> Karkonosze -> Atrakcje

Wodospad Kamieńczyka

Wodospad Kamieńczyka jest najwyższym wodospadem w polskich Sudetach. Wodospad opada z progu 27-metrową, potrójną kaskadą. Poniżej wodospadu potok tworzy niezwykle efektowny wąwóz o długości 100 metrów, zwężający się miejscami do 3 metrów szerokości i otoczony skalnymi ścianami osiągającymi 25 metrów wysokości.

Do 1997 roku miano najwyższego wodospadu polskich Sudetów Wodospad Kamieńczyka dzielił z położonym w Międzygórzu Wodospadem Wilczki. Wielka powódź z 1997 roku wymyła jednak sztucznie nadbudowany próg Wodospadu Wilczki o wysokości około 5 metrów.

Do wodospadu doprowadza czerwony szlak ze Szklarskiej Poręby Górnej, który prowadzi dalej w kierunku Hali Szrenickiej. Przy szlaku, tuż nad wodospadem, stoi schronisko turystyczne Kamieńczyk.

Wejście na górny punkt widokowy położony przy schronisku jest bezpłatne. Za zejście do Wąwozu Kamieńczyka pobierana jest dodatkowa opłata, niezależna od biletu za wstęp do Karkonoskiego Parku Narodowego. W wąwozie kręcone były zdjęcia do filmu Opowieści z Narnii: Książę Kaspian.

Opisy szlaków

   Szklarska Poręba Górna - Wodospad Kamieńczyka - Hala Szrenicka - Końskie Łby - Szrenica

 E-gory.com -> Karkonosze -> Atrakcje

  Schematy szlaków  

schematy szlaków