Działy: Opisy szlaków / Atrakcje / Ośrodki turystyczne / Schroniska / Szczyty / Mapy / Panoramy

E-gory.com -> Karkonosze -> Opisy szlaków



NA SZRENICĘ (1362m) ZE SZKLARSKIEJ PORĘBY PRZEZ WODOSPAD KAMIEŃCZYKA I HALĘ SZRENICKĄ


Szrenica

Szrenica jest rozległym szczytem dominującym nad Szklarską Porębą. W partiach szczytowych Szrenicy usytuowanych jest kilka interesujących formacji skalnych takich jak Końskie Łby, Twarożnik oraz Trzy Świnki. Przy szlaku ze Szklarskiej Poręby na Szrenicę położony jest Wodospad Kamieńczyka, będący najwyższym wodospadem polskiej części Karkonoszy i stanowiący jedną z głównych atrakcji turystycznych okolic Szklarskiej Poręby.

schemat

Szlak na Szrenicę, łagodny w początkowym fragmencie, od Rozdroża pod Kamieńczykiem prowadzi stromo do góry i wznosi się mozolnie aż do szczytu Szrenicy. Na Hali Szrenickiej szlak wydostaje się ponad górną granicę lasu. Wraz z nabieraniem wysokości oraz zbliżaniem się do szczytu Szrenicy rozpościerają się z niego coraz efektowniejsze i bogatsze widoki na Karkonosze, Góry Izerskie, Pogórze Karkonoskie oraz Kotlinę Jeleniogórską.


Schronisko Szrenica

Ze Szklarskiej Poręby Górnej na Szrenicę prowadzi czerwony szlak będący fragmentem Głównego Szlaku Sudeckiego. Z centrum miasta szlak wiedzie ulicą Sikorskiego wzdłuż rzeki Kamiennej.


Szklarska Poręba Górna

Idąc trasą w kierunku przejścia granicznego w Jakuszycach mijamy po kilku minutach z lewej strony Krucze Skały. Jest to efektowna grupa skalna licząca blisko 30 metrów wysokości. Wykorzystywana jest obecnie dla celów wspinaczki skałkowej. Po przeciwnej stronie drogi, schowana w lesie, znajduje się inna formacja skalna, zwana Krzywymi Basztami.


Krucze Skały


Krucze Skały

Niedaleko za skałami do drogi dochodzi czarny szlak prowadzący dookoła Szklarskiej Poręby. Przekraczamy tutaj most na Kamiennej. Po prawej stronie wznoszą się pozostałości po nieczynnej już Hucie Szkła ''Julia''. Powyżej huty znajduje się parking samochodowy.


Parking przy Szosie Czeskiej

Za mostem czerwony szlak opuszcza jezdnię i prowadzi leśną drogą, razem ze znakami czarnymi. Po około 15 minutach dochodzimy do Rozdroża pod Kamieńczykiem.


Rozdroże pod Kamieńczykiem


Rozdroże pod Kamieńczykiem

Zostawiamy tutaj czarny szlak, który odchodzi w lewo do dolnej stacji wyciągu na Szrenicę i który może być wykorzystany jako alternatywne dojście ze Szklarskiej Poręby do Rozdroża. Znaki czerwone wiodą dalej kamienistą drogą, początkowo łagodnie pod górę, by wkrótce poderwać się wyraźnie i w przeciągu 10-15 minut dotrzeć do Wodospadu Kamieńczyka. Z widokowego występu roztacza się widok na wodospad opadający potrójną kaskadą o łącznej wysokości 27 metrów. Kamienne schody umożliwiają zejście do skalistego wąwozu położonego u stóp wodospadu (po drodze kasa).


Wąwóz Kamieńczyka


Wodospad Kamieńczyka


Wodospad Kamieńczyka

Tuż przy szlaku, powyżej wodospadu, znajduje się schronisko turystyczne Kamieńczyk. Sprzed schroniska roztacza się widok w kierunku Gór Izerskich z Wysokim Kamieniem.


Schronisko Kamieńczyka


Schronisko Kamieńczyk

Ponad wodospadem Kamieńczyka zaczyna się monotonne około godzinne podejście brukowaną drogą na Halę Szrenicką. Pierwszy odcinek podejścia wiedzie lasem, który przerzedza się po około 30 minutach.


Podejście powyżej Wodospadu Kamieńczyka


Podejście na Halę Szrenicką


Podejście na Halę Szrenicką

Wkrótce ponad wierzchołkami drzew ukazuje się budynek Schroniska na Hali Szrenickiej. Końcowy fragment podejścia przecina rozległą Halę Szrenicką i doprowadza do schroniska usytuowanego na wysokości 1195 metrów.


Schronisko na Hali Szrenickiej - 2022


Schronisko na Hali Szrenickiej - 2022


Schronisko na Hali Szrenickiej - 2013

Sprzed schroniska interesujący widok na masyw Gór Izerskich, ze Smrekiem, Stogiem Izerskim i Wysoką Kopą.


Widok sprzed schroniska na Wysoki Kamień


Plac przed schroniskiem


Schronisko na Hali Szrenickiej, w tle Góry Izerskie - 2022


Schronisko na Hali Szrenickiej - 2013

Czerwony szlak prowadzi ku Szrenicy stromo wznoszącą się drogą jezdną. Nieznacznie powyżej schroniska odbija w lewo zielony szlak, któy stanowi ciekawszy waraint dojścia na Szrenicę, oferując rozległe widoki na Góy Izerskie, położoną poniżej Szklarską Porębę oraz Pogórze Karkonoskie.


Rozstaj szlaków powyżej schroniska


Podejście na Końskie Łby


Mumlawski Wierch i Owcze Skały


Zielony szlak - widok na Halę Szrenicką

Szlak prowadzi obok Końskich Łbów, którę są jedną z najbardziej znanych i efektownych grup skalnych w Karkonoszach. Niegdyś skały udostępnione były dla turystów i prowadził do nich czarny szlak. Obecnie skały odgrodzone są barierkami i obowiązuje zakaz wstępu.


Końskie Łby


Końskie Łby


Końskie Łby

Tuż za skałami znajduje się górna stacja wyciągu krzesełkowego ze Szklarskiej Poręby. Powyżej, na prawo od budynku schroniska, widać stary budynek górnej stacji wyciągu, w kształcie charakterystycznego łuku. Budynek ten funkcjonował do początku lat 90. XX wieku, tj. do czasu przebudowy starego, jednoosobowego wyciągu.


Szrenica


Górna stacja wyciągu krzesełkowego

Od gónej stacji wyciągu na szczyt Szrenicy prowadzi czarny szlak. Wejście na Szrenicę szlakiem zielonym i następnie czarnym zajmuje łącznie około 20-25 minut.


Czarny szlak na Szrenicę


Stary budynek górnej stacji wyciągu krzesełkowego


Górna stacja wyciągu krzesełkowego i podejście na Szrenicę

Idąc z Hali Szrenickiej szlakiem czerwonym dochodzimy po 15 minutach do rozstaju dróg na Granicznej Łące. Szlak czerwony prowadzi do formacji skalnej Trzy Świnki, natomiast w lewo odchodzi znakowana na czarno droga prowadząca na szczyt Szrenicy, który osiagamy po niecałych 5 minutach.


Szrenica widziana z Hali Szrenickiej


Czerwony szlak - podejście na Szrenicę



Szrenica widziana z Hali Szrenickiej


Czerwony szlak


Czerwony szlak


Rozstaj na Granicznej Łące


Szrenica

Na szczycie stoi duże schronisko turystyczne. Szrenica stanowi doskonały punkt widokowy zarówno na polskie jak i czeskie Karkonosze, a także Pogórze Karkonoskie, Kotlinę Jeleniogórską i Góry Izerskie. Kilkadziesiąt metrów poniżej szczytu znajduje się górna stacja dwuodcinkowego wyciągu krzesełkowego z Marysina.


Szrenica - widok ku Szklarskiej Porębie i Górom Izerskim


Szrenica - widok ku Śnieżnym Kotłom


Szrenica - widok ku Śnieżnym Kotłom

Zimą okolice Szrenicy stanowią doskonały teren narciarski, a na jej zboczach poprowadzone są nartostrady Puchatek, Lolobrygida, Śnieżynka, Bystra.

E-gory.com -> Karkonosze -> Opisy szlaków



2004









  Schematy szlaków  

schematy szlaków