Działy: Opisy szlaków / Atrakcje / Ośrodki turystyczne / Schroniska / Szczyty / Mapy / Panoramy

E-gory.com -> Karkonosze -> Opisy szlaków



NA ŚNIEŻKĘ (1602m) Z KARPACZA PRZEZ WILCZĄ PORĘBĘ I KOCIOŁ ŁOMNICZKI


Podejście przez Kocioł Łomniczki

Kocioł Łomniczki jest jednym z 6 kotłów polodowcowych położonych po polskiej stronie Karkonoszy. Kocioł wcina się między wschodnie zbocza Równi pod Śnieżką oraz północno-zachodnie zbocza Czarnego Grzbietu. Południowo-zachodnie ściany kotła, w części skaliste, podchodzą pod Główny Grzbiet Karkonoszy. Ściany te przecina czerwony szlak prowadzący z Karpacza na Przełęcz pod Śnieżką. Obok niebieskiego szlaku z Karpacza Górnego przez Kocioł Małego Stawu, jest to najciekawszy krajobrazowo szlak z Karpacza na Śnieżkę.

schemat

W zależności od miejsca startu, dojście do Schroniska Nad Łomniczką może prowadzić za znakami czerwonymi albo za znakami żółtymi. Dla osób wyruszających z górnej części Karpacza dogodniejsze będzie podejście czerwonym szlakiem rozpoczynającym się przy rondzie Biały Jar. Żółty szlak przez Wilczą Porębę pozwala na dojście do Schroniska Nad Łomniczką z okolic centrum oraz z dzielnicy Osiedle Skalne.


Kocioł Łomniczki

Żółty szlak zaczyna się przy dawnym budynku dworca kolejowego. Linia kolejowa z Jeleniej Góry przez Mysłakowice do Karpacza nie przetrwała próby czasu i od 2000 roku zawieszony został na niej ruch pociągów pasażerskich. Brak jakichkolwiek remontów i planów przywrócenia ruchu kolejowego spowodował, że linia popadła w ruinę. W budynku dworca mieści się obecnie Muzeum Zabawek.


Śnieżka widziana z Karpacza

Znaki żółte kierują się w górę ul. Konstytucji 3 Maja, razem z czarnym szlakiem na Sowią Przełęcz oraz zielonym szlakiem do Kowar. Po kilku minutach szlaki doprowadzają do niewielkiego ronda, gdzie odbijają w ul. Obrońców Pokoju. Z drogi widoki na Śnieżkę, Skalny Stół oraz Skalnik.


Karpacz - ul. Konstytucji 3 Maja


Widok na Skalnik

Po prawej stronie mijamy ekspozycję poświęconą Szlakowi Górniczemu, gdzie można obejrzeć tzw. odsłonięcie hornfelsów.


Ekspozycja - szlak górniczy

Wkrótce przekraczamy mostek nad Łomniczką, za którym żółty szlak odbija w prawo. Leśna ścieżka wspina się do najmniejszego osiedla Karpacza - Wilczej Poręby.


Rozstaj szlaków


Podejście do Wilczej Poręby

Po wyjściu z lasu ponownie widoki na Śnieżkę i Skalny Stół. Przez chwilę żółty szlak prowadzi pośród zabudowań Wilczej Poręby, by wkrótce połączyć się zielonym szlakiem z Przełęczy Okraj. Przy rozstaju szlaki skręcają w prawo, przekraczając następnie drewniany mostek nad Łomniczką.


Wilcza Poręba


Mostek nad Łomniczką

Wyłaniając się z lasu mijamy po prawej stronie Centrum Informacyjne KPN. Żółty szlak skręca tutaj w lewo, natomiast zielone znaki prowadzą dalej prosto, w kierunku ronda Biały Jar.


Centrum Informacyjne KPN

Następuje kolejny fragment podejścia leśną ścieżka, który doprowadza do tzw. Betonowego Mostu nad Łomniczką, który jest zamknięty, z uwagi na zły stan techniczny.


Podejscie w kierunku Betonowego Mostu


Betonowy Most

Tuz za mostem skrzyżowanie z Drogą Urszuli, która prowadzi w kierunku Wilczego Potoku. Znajduje się tutaj miejsce odpoczynku z wiatą i ławkami. Na skrzyżowaniu żółty szlak odbija w lewo.


Skrzyżowanie z Drogą Urszuli

Rozpoczyna się tutaj monotonne podejście do Schroniska Nad Łomniczką. Szlak wznosi się całkowicie zalesionym, kamiennym chodnikiem. Równolegle do ścieżki, w leśnym jarze, płynie Łomniczka, która z racji dużego spadku, w wielu miejscach tworzy niewielkie kaskady.


Łomniczka i żółty szlak


Podejście do Schroniska Nad Łomniczką

Tuż przed schroniskiem, z prawej strony dołącza czerwony szlak z ronda Biały Jar.


Połączenie z czerwonym szlakiem

Schronisko Nad Łomniczką usytuowane jest na wysokości 1002 metrów, w dolnej części Kotła Łomniczki. Jest to niewielki obiekt, który nie oferuje miejsc noclegowych, jak również nie ma stałego źródła zasilania w energię elektryczną.


Schronisko Nad Łomniczką

Powyżej schroniska rozpoczyna się najciekawsza krajobrazowo część szlaku. Z lewej strony otwiera się widok na zbocza Śnieżki, zasłane potężnym rumowiskiem skalnym.


Śnieżka i Kocioł Łomniczki

Szlak trzyma się tutaj zachodniej części dna kotła. Ponad szlakiem wznosi się zbocze opadające spod Kopy, poprzecinane licznymi spływami gruzowo-błotnymi. Z uwagi na zagrożenie lawinowe, szlak zamykany jest w okresie zimowym. Wkraczając głębiej do kotła otwiera się widok na ściany opadające spod Głównego Grzbietu Karkonoszy, mające w części skalisty charakter.


Kocioł Łomniczki

Osiągając południowo-zachodni skraj kotła, szlak podprowadza pod Kaskady Łomniczki, zwane również Wodospadem Łomniczki. Jest to ciąg malowniczych kaskad, które spływają stromym jarem, opadającym spod Równi pod Śnieżką.


Kaskady Łomniczki

Powyżej wodospadu szlak zwraca się w lewo i następuje końcowe, najbardziej strome podejście do schroniska Dom Śląski. Kamienny chodnik układa się w liczne zakosy, wspinające się w skalistym otoczeniu Kotła Łomniczki.


Kocioł Łomniczki

Z każdym przebytym metrem coraz okazalej prezentuje się Śnieżka, z surowymi rumowiskami, przez które trawersuje Droga Jubileuszowa.


Śnieżka

Przy szlaku, na wysokości około 1300 metrów, znajduje się Symboliczny Cmentarz Ofiar Gór.


Cmentarz Ofiar Gór


Cmentarz Ofiar Gór

Wyjściu na grzbiet towarzyszą rozległe widoki na dno Kotła Łomniczki, Kopę, Śnieżkę, Czarny Grzbiet, Skalny Stół, a w oddali Góry Kaczawskie i Sokoliki.


Śnieżka


Końcowe zakosy


Widok na Kopę

Przy schronisku Dom Śląski następuje połączenie ze szlakami niebieskim oraz czarnym. Podejście z dawnego dworca PKP w Karpaczu zajmuje około 2.45 godz., a od Schroniska Nad Łomniczką około 60-70 minut.


Dom Śląski


Černá hora


Śnieżka

Ze schroniska Dom Śląski na szczyt Śnieżki prowadzą dwie drogi. Znaki niebieskie prowadzą brukowaną tzw. Drogą Jubileuszową, okrążającą łagodnie północne zbocza (około 40 minut), przy czym ostatni fragment, po czeskiej stronie, znakowany jest na czerwono. Podczas podejścia ładne widoki na Kocioł Łomniczki i Czarny Grzbiet. Szlaki czerwony oraz czarny wiodą natomiast na szczyt stromymi zakosami, którymi wejście zajmuje około 25-20 minut. Po drodze punkty widokowe na Czeskie Karkonosze, Úpską jámę i Obři důl.


Droga Jubileuszowa


Kocioł Łomniczki widziany z podejścia na Śnieżkę


Równia pod Śnieżką

Śnieżka, wznosząca się na wysokość 1602 metrów, jest najwyższym szczytem Karkonoszy, a jednocześnie całych Sudetów. Na szczycie znajduje się Kaplica św. Wawrzyńca oraz słynny budynek restauracji i obserwatorium meteorologicznego w kształcie ''latających talerzy''. Po stronie czeskiej zlokalizowana jest górna stacja kolei gondolowej oraz budynek poczty. Ze szczytu niezwykle rozległa panorama Karkonoszy, Kotliny Jeleniogórskiej, a przy dobrej pogodzie również Ślęży i Masywu Śnieżnika.


Restauracja i obserwatorium na Śnieżce


Kaplica św. Wawrzyńća


Studniční hora i Luční hora


Widok na Równię pod Śnieżką


Kocioł Łomniczki, w tle Zbiornik Sosnówka

E-gory.com -> Karkonosze -> Opisy szlaków



2015









Karpacz - widok na Śnieżkę
Karpacz - ul. Konstytucji 3 Maja
Widok na Skalnik
Ekspozycja - szlak górniczy
Skalny Stół
Mostek na Łomniczce
Rozstaj szlaków
Podejście do Wilczej Poręby
Wilcza Poręba
Drewniany mostek nad Łomniczką
Centrum Informacyjne KPN
Rozstaj szlaków
Podejście w kierunku Betonowego Mostu
Betonowy Most
Betonowy Most
Skrzyżowanie z Drogą Urszuli
Żółty szlak
Łomniczka i żółty szlak
Podejście do Schroniska Nad Łomniczką
Połączenie z czerwonym szlakiem
Schronisko Nad Łomniczką
Śnieżka i Kocioł Łomniczki
Kocioł Łomniczki
Kaskady Łomniczki
Kocioł Łomniczki
Śnieżka
Kocioł Łomniczki
Cmentarz Ofiar Gór
Cmentarz Ofiar Gór
Śnieżka
Końcowe zakosy
Widok na Kocioł Łomniczki
Kopa
Černá hora
Śnieżka
Studniční hora
Śląski Dom
Równia pod Śnieżką
Studniční hora, Lucni hora, Równia pod Śnieżką
Kocioł Łomniczki widziany z podejścia na Śnieżkę
Czarny Grzbiet
Szczyt Śnieżki z Drogi Jubileuszowej
Kaplica św. Wawrzyńca
Studniční hora i Luční hora
Śnieżka - widok na Równię pod Śnieżką
Kocioł Łomniczki, w tle Zbiornik Sosnówka
Śnieżka - widok na Karpacz
Restauracja i obserwatorium na Śnieżce
Czarny Grzbiet i Kowarski Grzbiet widziane ze Śnieżki
Hotel Gołębiewski



  Schematy szlaków  

schematy szlaków