Działy: Opisy szlaków / Atrakcje / Ośrodki turystyczne / Schroniska / Szczyty / Mapy / Panoramy

E-gory.com -> Karkonosze -> Szczyty

Śnieżka 1602 m n.p.m.[1]

Śnieżka jest szczytem, który pod wieloma względami można określić mianem ''naj''. Śnieżka jest najwyższym szczytem Karkonoszy i jednocześnie najwyższym wzniesieniem w całych Sudetach oraz niejako przy okazji w Sudetach Zachodnich. Od czasu rozpadu Czecho-Słowacji Śnieżka jest również najwyższym szczytem Czech. Śnieżka jest także najwybitniejszym szczytem Polski, wyprzedzając w tym względzie Babią Górę i Śnieżnik.

Śnieżka wznosi się 200 metrów ponad otaczające grzbiety tworząc trójgraniastą piramidę szczytową, która stanowi niezwykle charakterystyczny element w panoramie Karkonoszy. Od rozległej Równi pod Śnieżką oddzielona jest płytkim obniżeniem Przełęczy pod Śnieżką. W kierunku zachodnim, ku Sowiej Przełęczy opada ze szczytu Czarny Grzbiet z Czarną Kopą. Na południe odchodzi natomiast krótki grzbiet Růžovej hory.

Efektowna piramida szczytowa Śniezki podcięta jest głębokimi kotłami polodowcowymi. Od strony północnej wcina się w nią Kocioł Łomniczki, a od strony czeskiej Obří důl oraz Slunečné údolí. Piramida zbudowana jest z twardych skał hornfelsowych, które mają zwiększoną odporność na procesy erozyjne[2].

Dominujący w krajobrazie Karkonoszy szczyt Śnieżki od dawna przyciągał turystów i badaczy. Pierwsze znane opisy wypraw w rejon Śnieżki pochodzą z lat 1563-1566. Podjęto wówczas pierwsze próby określenia wysokości szczytu. Wyniki ówczesnych pomiarów całkowicie odbiegały od tych znanych nam dzisiaj i szacowały wysokość Śnieżki na ponad 5000 metrów[3].

Z historią Śnieżki nierozerwalnie związane są liczne obiekty jakie na przestrzeni wieków istniały na szczycie. Już w XVII wieku wybudowano tutaj kaplicę św. Wawrzyńca. W późniejszym okresie na szczycie powstały schroniska turystyczne, zarówno po śląskiej, jak i czeskiej stronie, a także obserwatorium metorologiczne. Obiekty te, poza kaplicą, nie przetrwały do współczesnych czasów.

Obecnie najbardziej znanym obiektem kojarzonym ze Śnieżką są ''latające spodki'', w któych mieści się restauracja oraz obserwatorium meteorologiczne. Po czeskiej stronie znajduje się budynek poczty oraz górna stacja kolei linowej z Pecu pod Sněžkou, która została oddana do użytku w 2014 roku.

Na Śnieżkę z Przełęczy pod Śnieżką prowadzą dwie drogi. Wspinający się stromymi zakosami czerwony szlak oraz znakowana na niebiesko Droga Jubileuszowa. Droga ta okrąża północne zbocza Śnieżki i została wybudowana w 1905 roku z inicjatywy Towarzystwa Karkonoskiego (RGV), które obchodziło wówczas 25-lecie powstania. Droga ta początkowo była piaszczysta, w późniejszym okresie uzyskała brukowaną nawierzchnię[3].

Od strony czeskiej na Śnieżkę można wejść żółtym szlakiem prowadzącym wzdłuż kolei linowej. W kierunku wschodnim szlaki niebieski i czerwony biegną ku Sowiej Przełęczy oraz Przełęczy Okraj.

Śnieżka stanowi wybitny punkt widokowy. Oprócz Karkonoszy i Kotliny Jeleniogórskiej, panorama obejmuje przy sprzyjającej pogodzie również Sudety Środkowe z Górami Stołowymi, Masyw Ślęży, a nawet Masyw Śnieżnika.

Bibliografia

[1] Wysokość według mapy: Karkonosze. 1:30 000, ExpressMap Polska Sp. z o.o., Warszawa 2005.
[2] Chanas Ryszard, Czerwiński Janusz, Sudety Przewodnik, Wydawnictwo Sport i Turystyka, Warszawa 1974.
[3] Brygier Waldemar, Karkonosze polskie i czeskie. Przewodnik, Oficyna Wydawnicza Rewasz, Pruszków 2013.

Opisy szlaków

 Przełęcz Karkonoska - Słonecznik - Śnieżka

  Karpacz - Biały Jar - Śnieżka (Na Śnieżkę Śląską Drogą)

  Śnieżka - Sowia Przełęcz - Skalny Stół - Przełęcz Okraj

  Karpacz - Świątynia Wang - Polana - Mały Staw - Strzecha Akademicka - Śnieżka (Na Śnieżkę niebieskim szlakiem)

  Karpacz - Wilcza Poręba - Schronisko Nad Łomniczką - Kocioł Łomniczki - Śnieżka (Na Śnieżkę przez Kocioł Łomniczki)

  Karpacz - Sowia Dolina - Sowia Przełęcz - Czarna Kopa - Śnieżka (Na Śnieżkę przez Sowią Dolinę i Sowią Przełęcz)

 

























E-gory.com -> Karkonosze -> Szczyty










  Schematy szlaków  

schematy szlaków